Despre grupul de rugaciune si cum ar trebui sa ne rugam

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Despre grupul de rugaciune si cum ar trebui sa ne rugam

Mesaj Scris de George Enea la data de Vin Mar 27, 2009 11:05 am

Tatăl nostru
Care eşti în toţi şi în toate
Sfânt este numele Tău
Vie împărăţia Ta
Facă-se voia Ta
Precum în cer aşa şi pe pamânt
Pâinea noastră cea spre fiinţă
Dă-ne-o nouă astăzi
Şi ne iartă nouă greşelile noastre
Precum şi noi iertăm greşiţilor noştri
Şi nu ne lăsa să cădem in ispită
Ci ne izbăveşte de cel rău şi viclean
Că a Ta este împărăţia şi puterea şi slava
A Tatălui, a Fiului şi a Duhului Sfânt.
Acum şi-n vecii vecilor. Amin.

Pentru toti cei care vor sa se roage, Rugaciunea Domneasca este cea mai potrivita. Este important ca atunci cand ne rugam, pentru cineva sau pentru o situatie anume, sa nu propunem noi rezolvarea - ci mai degraba sa lasam pe Tatal sa faca lucrarea si sa fim detasati de rezultatul rugaciunii si de modul cum se vor petrece lucrurile dupa.

Invit asadar pe toti cei care vor sa se roage in acest mod sa se inscrie la Grupul de Rugaciune.

Ultima editare efectuata de catre George Enea in Vin Apr 17, 2009 11:14 am, editata de 1 ori
George Enea
Admin

Puncte : 3499

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Despre grupul de rugaciune si cum ar trebui sa ne rugam

Mesaj Scris de nicolae_aum la data de Sam Mar 28, 2009 12:31 am

As dori sa discutam depre aceasta rugaciune care datorita traducerilor nu mai are sensurile originare. Doar doua explicatii as dori la : ,,sfinteasca-se numele Tau", eu intreb daca numele Sau poate fi sfintit, si al doilea aspect este : ,, si nu ne duce pre noi in ispita", chiar in biblie se spune ca Dumnezeu nu ispiteste. Lansez ca tema de discutii aceste aspecte.

nicolae_aum
Incepator

Puncte : 3167

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolae_aum la data de Sam Mar 28, 2009 12:56 am

În unele grupuri această rugăciune se rosteşte într-o formă modificată:
,, Tatăl nostru
Care eşti în toţi şi în toate
Sfânt este numele Tău
Vie împărăţia Ta
Facă-se voia Ta
Precum în cer aşa şi pe pamânt
Pâinea noastră cea spre fiinţă
Dă-ne-o nouă astăzi
Şi ne iartă nouă greşelile noastre
Precum şi noi iertăm greşiţilor noştri
Şi nu ne lăsa să cădem in ispită
Ci ne izbăveşte de cel rău şi viclean
Că a Ta este împărăţia şi puterea şi slava
A Tatălui, a Fiului şi a Duhului Sfânt.
Acum şi-n vecii vecilor. Amin."

nicolae_aum
Incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolae_aum la data de Sam Mar 28, 2009 1:54 am

Fratii mei hai sa nu ne mai incalcim in definitii si citate. Acum stiu de ce nu am ajuns preot , pentru a nu invata despre Dumnezeu prin dogme ci prin traire si simtire, El este viu in viata mea, in fiinta mea, nu are nevoie de definitii.
Si raspunsul la intrebarea mea totusi a fost evitat.
Ma gandesc ca aici putem gandi si simti liberi, opiniile noastre nu trebuiesc cenzurate de institutii si societate.
Mult mai valoroasa este o parere proprie decat una invatata.

nicolae_aum
Incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolae_aum la data de Sam Mar 28, 2009 10:17 pm

Multumesc cu iubire pentru lamuriri. Eu am rezerve in legatura cu mantuirea doar a preotilor. Eu nu cred ca un Tata al iubirii a creat enorm de multe locuri in iad si extrem de putine in rai. Hai sa-L lasam pe El sa decida. In marea lui iubire eu cred ca suntem mult mai multi mantuiti. Doar cand se realizeaza aceasta difera. Si mai consider ca tot ce Dumnezeu a creat nu este doar carne ci totul este insuflat cu viata de la El, nimic nu este demn de dispret. Iubirea Sa nemarginita patrunde in toti atomii, in toate fiintele. Depinde de noi daca putem accepta aceasta. Chiar este un cantec crestin care spune ca daca cineva spune ca-l iubeste pe Dumnezeu iar pe aproapele uraste sau dispretuieste atunci.......Totul si toti sunt demni de iubirea noastra caci suntem cu totii fii ai Tatalui. Unii mai aproape de El, altii mai departe, unii o sa soseasca mai repede la destinatie, altii mai tarziu, unii merg singuri pe drum, altii impreuna, unii ii ajuta si pe ceilalti, altii nu, dar eu cred ca la un anumit moment ne vom intalni cu totii la punctul de sosire. Noi credem ca nu avem timp, Dumnezeu are si ne asteapta. Fiecare se trezeste la timpul lui. Sa fim incredintati ca vom ajunge si sa intelegem ca mantuirea nu este la capatul drumului ci este chiar pe drum. Hristosul este in noi doar sa-i deschidem usa constientizarii.
Pace, iubire si intelepciune tuturor.

nicolae_aum
Incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de dana la data de Lun Iul 27, 2009 11:30 am

Si eu ma rog atunci cand simt.Uneori doar vorbesc cu ei,alteori spun anumite rugaciuni,printre care si "Tatal Nostru al Dacilor".
Referitor la mantuire,e foarte simplu sa fim mantuiti.E de ajuns sa ne impacam cu ceea ce nu ne place,apoi vine iertarea,dupa care iubirea despre care se vorbeste atat de mult .Dar eu folosec Binecuvantarea,prin care chem acele parti neimpacate din mine,pentru armonizare.

dana
Timid

Puncte : 3025

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum